Autosalón v Nitre predstavil aj komunálnu techniku

K najnavštevovanejším výstavám na Slovensku, predstavujúcim dopravné prostriedky, patrí Autosalón na Výstavisku Agrokomplexu v Nitre. Mohlo by sa zdať, že s komunálnou technikou to veľa spoločného nemá, skutočnosť je ale iná. Okrem toho, že na výstavnej ploche mohli návštevníci vidieť stroje, starajúce sa o čistotu a zjazdnosť komunikácií, organizátori spolu s časopisom Komunálna technika pripravili aj odborný seminár na tému „Doprava a manipulácia v komunálnej praxi“

Autosalón – Autoshow Nitra, výstava ktorú bez zveličovania možno nazvať najväčšou motoristickou udalosťou jesene, sa konala od štvrtka, ôsmeho októbra do nedele 11. októbra. 210 vystavovateľov predstavilo takmer stotridsiatimpiatim tisícom návštevníkov exponáty na viac ako 36 tisíc m2. Výstavy sa zúčastnilo 22 automobilových značiek, predstavujúcich práve v Nitre aj tridsaťsedem noviniek a z výstaviska Agrokomplex sa tak stal v najväčší showroom na Slovensku. Bohatý sprievodný program zostavili usporiadatelia z päťdesiatichpiatich akcií a azda i preto napriek nie práve ideálnemu počasiu zožala výstava u návštevníkov veľký úspech.

Z vystavenej techniky bola však pre komunálnu sféru najzaujímavejšia expozícia spoločnosti MB servis s.r.o. - autorizovaného servisu podvozkov Mercedes-Benz Unimog a zástupcu spoločností MULAG, RASCO a RUD pre Slovenskú republiku. „Automobily, nosiče nadstavieb a stroje, ktoré sme vystavovali, sa tešili veľkému záujmu návštevníkov. Všetci sa síce prišli pozrieť najmä na osobné autá, prípadne dodávky, ale každý návštevník pracujúci v oblasti komunálnej a cestárskej techniky sa pri pohľade na naše exponáty stal okamžite znova odborníkom, obdivujúcim dnešné moderné stroje a ich možnosti. Záujem však prejavili aj bežní návštevníci, ktorí nemajú často možnosť si týchto pomocníkov prezrieť dôkladne, zblízka. Preto môžem smelo hodnotiť výstavu aj z nášho pohľadu ako vydarenú akciu.“ povedal nám riaditeľ MB servisu Ing. Roland Lauko.

Na ploche o rozlohe necelých 700 m2 MB SERVIS spolu so svojimi prizvanými partnermi vystavoval celkovo 13 výstavných modelov. Hoci rozmermi menší stroj, návštevníkov zaujal univerzálny nosič nadstavieb MUVO vybavený zametacou nadstavbou RASCO SX2 s celkovou šírkou zametania 2,4 m a certifikátom PM10, ktorý hovorí, že zametač dokáže eliminovať aj pre ľudské zdravie zvlášť nebezpečný prach s veľkosťou častíc pod 100 mikrometrov. Vzhľadom na nadchádzajúcu zimu bola zvlášť aktuálna ponuka dvoch typov vozidiel pre zimnú údržbu na podvozkoch Mercedes-Benz. Mercedes-Benz Zetros so snehovou radlicou RASCO , typ. KALNIK XL 5.0 v diaľničnej verzii a sypacou nadstavbou RASCO, typ SOLID T 6.0 a Mercedes-Benz Arocs s totožnou snehovou radlicou, ale sypacou nadstavbou RASCO typu SOLID X 8.0. V expozícii upútal tiež nákladný automobil Mitshubishi FUSO so sklápacou korbou a ťahač návesov Mercedes-Benz Actros Oba výstavné exponáty zapožičala spoločnosť Mercedes-Benz Slovakia s.r.o. Výstavný predvádzací náves s 5 hydraulickými rukami FASSI spolu s MB servisom vystavovala firma Everlift Slovakia s.r.o. Pre údržbu okrajov komunikácií, ale aj iných priestranstiev, obklopených zeleňou sa priam ponúkal traktor Kubota M8560 s pracovným ramenom RASCO typu SPECTRA. Traktor Kubota, spolu s modelom Kubota STW 37, vhodnom pre záujemcov o kumunálne traktory s menším výkonom, zapožičala spoločnosť Šupa Technika. V hale M3 vystavoval MB servis nový nosič nadstavieb Mercedes-Benz Unimog U527 vybavený pracovnými nadstavbami MULAG typu MHU800 a MRM300. Uvedený nosič nadstavieb bol nadštandardne vybavený, v krátkosti možno spomenúť len hydrostatický pohon, presuvné riadenia, otočnú sedačka spolujazdca s panoramatickými dverami, a iné moderné prvky, napovedajúce, že Unimog stále stojí na čele nosičov nadstavieb tejto kategórie. Popri tom bol vystavený aj predvádzací model podhadzovacích snehových reťazí značky RUD, typ ROTOGRIP. Tento model zožal na výstave obrovský úspech a takmer každý okoloidúci sa pri ňom zastavil. Môžeme dodať, že oprávnene, vďaka snehovým reťaziam tejto značky a nosičom náradia Unimog napríklad na Donovaloch prebiehajú komunálne práce aj v tých najťažších podmienkach relatívne hladko aj pri extrémnych nádielkach snehu. Otázky k tomuto systému snehových reťazí sa hrnuli jedna za druhou a aj vďaka tomu mali v stánku MB servisu stále rušno.

Nitriansky Autosalón sa zaradil opäť k úspešným podujatiam, propagujúcim najmä dnešnú automobilovú techniku, ale ako sa už stalo tradíciou, nedal zabudnúť ani na stroje, ktoré nám slúžia v mestách a obciach. Hoci nepatrili k najsledovanejším prvkom výstavy, rozhodne sa ani medzi osobnými vozidlami a limuzínami nestratili a pripomenuli nám, že automobil môže byť aj veľmi užitočným a nepostrádateľným pracovným náradím.

Oto Habán

Viac z tejto kategórie: « Orechová Potôň máj 2015